Dobrý den pane Včeláku,
pro správné určení místa plnění, což je pro uplatnění DPH klíčové, je důležité přesně identifikovat co a komu poskytujete. Předpokládám, že Vašimi odběrateli budou osoby povinné k dani, tedy podnikatelské subjekty (celý další text se tímto předpokladem řídí). Tolik k odpovědi na otázku „komu“ je služba poskytována.
Ohledně vymezení poskytované služby připadají v úvahu tyto varianty:
A. Služba se standardním určením místa plnění dle § 9 odst. 1 ZDPH
B. Služby – práce na movité hmotné věci – § 10g ZDPH
C. Služba vztahující se k nemovité věci – § 10 ZDPH, případně nařízení Rady č. 282/2011, je-li servisovaný stroj pevně spojen s nemovitostí, musíme uvažovat i tuto variantu
Ad A.
Místo plnění se řídí sídlem odběratele, prvním poskytnutím služby se stáváte identifikovanou osobou (§ 6i ZDPH), zákon ani Směrnice nestanoví žádný limit, dle § 97 ZDPH se musíte do 15 zaregistrovat, potom podáváte souhrnné hlášení o plněních, která do EU poskytujete. Daňové přiznání identifikovaná osoba podává jen v případě, že byste za dané zdaňovací období nějakou daň sami přiznávali, což se v uvedeném modelu (poskytování služby podnikateli do EU) nemůže stát. Ve státě odběratele Vám nevznikají žádné povinnosti, funguje tzv. reverse-charge, tedy daň platí odběratel služby.
Osobou identifikovanou k dani se stáváte výhradně v situaci, kdy odběratel sídlí v EU, budete-li poskytovat službu do třetích zemí, IO se nestáváte.
Ad B.
Místo plnění je tam, kde je služba skutečně poskytnuta. Pravděpodobně tedy rovněž v jiném státě EU. To ovšem neznamená, že var. A. a var. B. mají shodné daňové dopady. V této variantě se nestáváte identifikovanou osobou. KDO daň ve státě místa plnění odvádí, tedy, zda odběratel či dodavatel, tedy zda se musíte ve státě odběratele registrovat k DPH, se řídí daňovými předpisy příslušného státu EU. Je ovšem pravděpodobnější, že opět bude fungovat reverse-charge, tedy že daň odvede odběratel.
Ad C.
Místo plnění je tam, kde / číst více /